Chcete si spočítat mzdu?

Každý člověk potřebuje vědět, za kolik peněz bude pracovat, bude-li pro někoho pracovat. Nikdo se nestane něčím zaměstnancem jenom tak, každý z toho chce něco mít, a tím něčím je právě finanční odměna, jež mu za práci náleží.

Ovšem jestli si myslíte, že se zaměstnanec jednoduše dozví od toho, kdo ho chce angažovat, onu částku, kterou bude dostávat na účet, zpravidla se mýlíte. Tak se to neděje. Ne že by zaměstnavatel před svými zaměstnanci tutlal, kolik jim chce dát, ale prostě se pevná a jednoznačná částka předem nikdy neví. A tak se zaměstnancům slibuje jenom hrubá mzda, což je jenom jeden z pojmů, který se k této problematice pojí. A to je něco jiného, než je třeba čistá či mediánová mzda a další termíny, jež v souvislosti s finanční odměnou za práci slýcháme.

stočené dolary

Stanovit zaměstnanci hrubou mzdu je pro zaměstnavatele výhodné. A to proto, že zde jde o sumu, kterou zaměstnavatel svým zaměstnancům vyplatí, kolik jim z dosažených firemních zisků dá. Ovšem hrubá mzda ještě nic nevypovídá o tom, kolik člověk pracující pro takovou firmu skutečně dostane. Z hrubé mzdy se totiž ještě odečítají nejrůznější srážky, jako jsou třeba daň z příjmu a zdravotní a sociální pojištění, a až pak se to, co po těchto odvodech ještě zbývá, vyplatí těm, kdo z toho mají žít.

A aby to už vůbec nebylo snadné, jsou tu i různé možné slevy na před okamžikem zmíněné dani, jež se někdy uplatňují měsíčně a někdy ročně, a je tu ještě kdeco. A logicky se to tu ‚pro zpestření‘ průběžně mění, jak tomu bylo kupříkladu se superhrubou mzdou.

pětidolarovky USA

Ale navzdory této složitosti chtějí lidé peníze, a chtějí vědět už dost dlouho v předstihu, kolik skutečně dostanou, aby věděli, zda z toho dokážou vyžít. A protože si to vesměs sami spočítat neumí, je tu internetová kalkulačka, jež to zvládne za ně. Aby všichni věděli nejen to, co budou dělat, ale i to, co z toho budou mít.