Když slunce ohřívá vodu zadarmo

Solární sprcha je v principu poměrně primitivní zařízení, které si každý alespoň trochu šikovný kutil může vytvořit svépomocí. Také se často něco podobného objevovalo již před mnoha lety v zahrádkářských koloniích, na zahradách rodinných domů a rekreačních chalup. Byly to zpravidla ocelové sudy natřené černou barvou, soustavy černých hadic naplněných vodou, odkud proudila sluncem ohřátá tekutina do dalšího zásobníku, nebo přímo do mísící baterie. S vtipnou glosou na toto téma se také můžete setkat ve filmu Kulový blesk, kde svůj vynález ohřevu vody slunečními paprsky prezentuje Ladislav Smoljak.
zahradní sprcha v horách
Slunce má neuvěřitelnou sílu, dokáže ohřát vodu ve stočené hadici na 50 stupňů během jedné hodiny. Proč toho tedy nevyužít a neušetřit za ohřev na elektřině či plynu? Dnes kromě kutilských experimentů můžete sáhnout i po cenově dostupné solární sprše s vestavěným zásobníkem. Takové zařízení se hodí jak pro pěstitele zeleniny, kteří se mohou po práci přímo na zahradě osprchovat, nebo pro majitele bazénů k očistě těla před vstupem do nádrže , či pro smývání chlorované vody z bazénu.
sprchová hlavice

Velikost zásobníku

Rozhodující je vždy velikost zásobníku. Nezáleží totiž tolik na konstrukčním provedení, ani na značce výrobce, ale na velikosti akumulačního boxu. Ten většinou pojme od 20 do 40 litrů, což je dostatečná zásoba pro sprchování pro jednu až dvě osoby. K zásobníku se instaluje pomocí spojky zahradní hadice, která vodou nádrž zásobuje. Většina výrobků garantuje ohřev vody na teplotu kolem 55 stupňů Celsia. Výhodou je, že není třeba provádět žádné speciální stavební zásahy, jen je nutné nalézt pro sprchu vhodné místo s dostatkem slunečního svitu a chráněné před větrem, který vodu v nádrži ochlazuje.
Co se týče ceny těchto výrobků, záleží vždy na způsobu provedení a použitém materiálu. Kvalitnější sprchy mívají základní válcový tubus na ohřev vody kovový, v černé barvě, se zásobníkem na 35 – 40 litrů vody. Levnější a méně trvanlivé sprchy se vyrábí s plastovým zásobníkem. Cena se pohybuje v rozmezí od 2 do 5 tisíc korun.
zahradní sprcha

Kempové solární sprchy

Zajímavou alternativou ohřevu vody pro sprchování jsou přenosné kempové vaky. Jsou to černé nádržky z velmi kvalitního plastu – PVC, který je odolný vůči UV záření. Vak se naplní čistou pitnou vodou a nechá ohřívat na Slunci. Voda z něj odtéká plastovou hadičkou se sprchovací koncovkou, přičemž nádržku lze zavěsit na hák, třeba na větev stromu. Snadné sprchování teplou vodou v kempu při turistice. Teplá voda se hodí třeba i pro umývání nádobí při stanování a na vodáckých výpravách.