Obývací pokoj ve stylu Provence


Obývací pokoj je pro většinu z nás místem k setkávání, oddechu a společnému trávení volného času. Zároveň je to jeden z mála prostorů v našem interiéru, který dáváme na odiv případným návštěvám. I z tohoto důvodu mu při zařizování věnujeme patřičnou pozornost. Je vám sympatický provensálský styl, proč se jím neobklopovat doslova na každém kroku?

6405-cl153-aba01ne14-ct0504-1500x1500

Provence styl je hlavně o přírodních materiálech, kterým vévodí dřevo, kov či keramika. Ať už se rozhodnete jim vtisknout podobu podlahy, nábytku nebo dekorací, do značné míry vám pomohu k utvoření Provence stylu. Skvěle se k dotvoření budou hodit i tematická osvětlení, která budou korespondovat s celkovým vzhledem interiéru. Mezi takové patří třeba lustr provence. Základní prvky by v tomto stylu měly mít pouze neutrální barvy. Ovšem doplněné o výraznější barvy v podobě levandulové, fialkové či blankytně modré, kterou můžeme v jihovýchodní Francii obdivovat primárně na dřevěných okenicích, které jsou pro tuto oblast tolik typické. Samozřejmě u nás by tento prvek působil jako kýč, inspirovat se proto můžete alespoň barvou.

Pro provensálský styl je tolik typický květinový vzor, který se objevuje na lůžkovinách, plédech, závěsech nebo koberci. Vždyť jeho hlavní doménou je útulnost a romantická atmosféra, kterou ještě umocní plápolající oheň v krbu. Pokud je tedy ve vašich finančních i dispozičních možnostech si krb v obývacím pokoji umístit, rozhodně neváhejte ani chvíli. Nic totiž neumocní pocit z francouzského venkova natolik, jako právě plápolající oheň.

b266684aa42069e79ad723669ec130fc-1500x1500

Francouzský venkov je velmi vstřícný a i z tohoto důvodu je zde kladen velký důraz na setkávání. Velká sedací souprava společně s pohodlnými křesly tak tvoří skutečný základ obývacího pokoje v provensálském stylu. Barevné ladění pohovky se nabízí v krémových barvách či tolik oblíbeném květinovém vzoru.