Bazén – to není jen samá práce a starosti kolem

Že se voda v bazénu musí filtrovat a čistit, o tom snad nikdo nepochybuje. Bazén není pochopitelně jen nádrží, kam se nalijí stovky hektolitrů vody, vymáchá se tam celá rodina včetně dětí a jejich kamarádů, a voda zůstane průzračně čistá po celé letní prázdniny. Opačným extrémem by bylo po každém koupání vodu vylévat podobně, jako z koupelnové vany, což by vás ovšem přišlo na desítky tisíc korun ročně.
dovolená u bazénu.jpg

Certifikované výrobky

Při nákupu bazénového příslušenství vždy vsaďte na kvalitativní úroveň výrobků, které jsou opatřeny příslušným atestem a certifikátem. Státní zkušebny a dozorčí orgány nejsou v naší společnosti jen pro legraci, a kdyby neexistovaly, trh by zaplavily miliony pochybných produktů. Atesty se vztahují jak na filtrační zařízení (čerpadla, písek, hadice atd.), tak i na bazénovou chemii na bázi chlóru, ionizace vody, anebo s využitím mořské soli.
bar u bazénu.jpg

Patnáct minut času

Patnáct minut nikoho nezabije, to je čas, který vám denně zabere péče o provoz bazénu. Na počátku 90. let, kdy se bazény na zahradách začaly objevovat v hojném počtu, si lidé stěžovali, že kolem nich neustále poskakují se síťkou, hlídají děti, aby na trávníku neběhaly bosé, aby se před vstupem do vody osprchovaly, atp. V současné době s využitím moderních technických prostředků vám však stačí jen čtvrt hodiny, abyste provedli testování pH vody, měření tvrdosti, zkontrolovali filtraci, množství řas a zákalu, a aplikovali potřebné prostředky.  
míčky ve vodě.jpg

Vločkovače

Filtrace a bazénové chlorové tablety nebo solinátory pro čištění vody elektrolýzou solného roztoku jsou zásadním prvkem pro udržení potřebné kvality tekutiny v nádrži. Jestliže se však v ní začnou tvořit řasy, je třeba sáhnout po vločkovači. Molekuly řas jsou totiž příliš malé na to, aby se zachytily ve filtračním písku, proto je třeba sloučit je (shluknout) do větších celků – vloček, které již písek odchytí.

Další pomocníci

Jednou za čas je třeba čistit stěny a dno nádrže od slizových usazenin a těch se zbavíte speciálním vysavačem. Při práci vám pomohou kartáče s teleskopickým nástavcem, a pokud na nástavec nasadíte síťku, snadno s ní během několika vteřin odlovíte z hladiny plovoucí lístky nebo hmyz. Rozhodně neplatí, že byste kolem bazénu neustále skákali, a neměli ani čas se ani ponořit pod hladinu.