Zeleninu můžete pěstovat i na okenním parapetu, nevěříte?

Ať už se rozhodnete pěstovat ovoce anebo zeleninu, budete k tomu potřebovat to správné vybavení – s tím bude celá práce hračka. A něco podobného platí i v případě klíčení semínek, a to i přesto, že jde o maximálně nenáročnou činnost. No posuďte sami – kdy jindy můžete pěstovat zeleninu bez kousku půdy? A i tak sklidíte velkou úrodu!
Ano, je tomu tak, ten, kdo se rozhodne pro klíčení semínek, může rovněž sklízet svou vlastní zeleninu, a to i když nemá ani tu nejmenší zahrádku, dokonce ani truhlíky na balkóně. A světe div se, jeho úroda bude ve výsledku obsahovat ještě více cenných vitamínů, minerálů a jiných důležitých látek, než v případě těch, kdo se pustí do zahradničení standardní cestou.
sazenice řeřichy
Čím to je? Do mladé klíčící rostlinky příroda vkládá ty nejdůležitější látky, aby jí tak umožnila rychlý a bezproblémový start do života. Takže v klíčcích najdeme jak hodnotné živiny, které se do nich uvolnily ze semene, tak živiny, které si mladá rostlinka začala sama syntetizovat fotosyntézou. Navíc, tak mladý klíček ještě nestihl vstřebat ze svého okolí skoro žádné škodliviny. Takže se jedná o bohatou nálož těch nejlepších živin z přírody v chutné a dobře stravitelné podobě. A právě ty budete mít na svém talíři i vy, když se pustíte do pěstování mladých výhonků rostlin.
Stačit vám k tomu bude jen nádoba na klíčení semínek, semena samotná a trochu vody.
klíčící kukuřice – grafika
Jak všichni dobře víme ze školy, tak semeno potřebuje k vyklíčení vodu a přijatelnou teplotu. Když semínka umístíte ve vlhkém prostředí v pokojové teplotě, budou klíčit jako o závod. A jakmile se objeví první výhonky, nezapomeňte také na světlo – bez něj by rostlina nemohla spustit fotosyntézu! Ideálním místem pro umístění nádoby na klíčení semínek je proto třeba okenní parapet v teplé místnosti.
Jakmile to jednou vyzkoušíte, tak zjistíte, že klíčení semínek je hračka!