Ženy na vědeckém poli

Procento žen, které se v naší zemi věnují vědecké práci, je v celoevropském srovnání pořád malé. Českých vědeckých pracovnic je pořád méně, než jejich mužských kolegů. Nejvíce jich pracuje v oborech lékařských, humanitních a zemědělských. V technických a přírodních vědách tvoří jenom asi patnáct procent. A přitom v rozhodování ženám v žádném případě nebrání vzdělání. Doktorského titulu dosahuje třikrát více žen, než počtu zaměstnaných v soukromém sektoru. Hlavním problémem, proč ženy vědeckou karieru ani nezapočnou, je nemožnost skloubení role matky a pracovního nasazení. Přesto se i v dnešní době najdou odvážné ženy, které vědu dělají na stejné úrovni jako muži. A mnohdy jsou v daném oboru i úspěšnější. 

Vědecká pracovnice

V loňském roce sestavila odborná porota žebříček deseti nejúspěšnějších vědeckých pracovníků na světě a výsledky se objevily v časopisu Nature. Čtyři muži a šest žen. Což jasně ukazuje, že se ženy na vědeckém poli začínají více prosazovat. Bioložky, epidemioložky, matematičky. A protože je 11. únor vyhlášen jako Mezinárodní den žen ve vědě, všem šesti vědkyním patří nejen gratulace, ale rovněž poděkování. Tou nejvýraznější osobností loňského roku se stala čínská epidemioložka Li Lanjuan. Které se podařilo v první fázi zastavit šíření viru. Vyhlášením izolace. Což bylo zpočátku považováno za špatné rozhodnutí. Ale nakonec vysoce hodnoceno jako jediné správné. Druhou oceněnou ženou je novozélandská premiérka Jacinda Arden.

Výzkum léků

Ta ve spolupráci se svou poradkyní, biochemičkou Juliet Gerrard, vyhlásila přísná protiepidemická opatření v celé zemi. Čímž zabránila hromadným nákazám. Koordinárkou logistiky a fyzička atmosféry – vědkyně Verena Mohaupt, se zasloužila o své ocenění při své roční misi na Antarktidě.  V oboru medicínském se ocenění dočkala Adi Utarini. Vědkyně, která působí na univerzitě Gadjah Mada v oboru veřejného zdraví. Její přínos spočívá v nalezení vakcíny na smrtelnou chorobu – horečku dengue. Ve farmaceutické firmě Pfizer se zasloužila, v pozici vedoucí výzkumu a vývoje vakcín, Kathrin Jansen.  Výsledkem je i účinný produkt Prevnar. Šestou z oceněných vědkyň je Chanda Prscod-Weinstein. Odborná asistentka fyziky na univerzitě v New Hampsire. Ve které probíhají laboratorní výzkumy temné hmoty. Astrofyzikální obor, který pro většinu našich mozků je nepředstavitelný.