Jsou kamenné obklady na zeď vhodným způsobem dekorace?

Každý z nás chce, aby jeho dům vypadal co nejlépe. A také aby se co nejsnadněji udržoval. Tomu se pak snaží přizpůsobit i jeho vzhled. Avšak ačkoliv heslem dneška je individualita, některé postupy jsou tak účinné, že jsou široce využívány.

Jedním z nich je i použít na spodní část fasády kamenné obklady. Ty se totiž mnohem snadněji čistí, a právě spodní část je nejvíce zatížena, a to jak zplodinami z projíždějících automobilů, tak i lidskou činností. Navíc je nutno říci, že kamenné obložení, pokud se zvolí vhodný typ a barva, nevypadá vůbec špatně.

obkladkamen4

A to je možná důvod, proč jej mnozí lidé používají i v interiéru. Kameny obkládají části zdí a stěn v některých místnostech. Cílem je, aby výsledný efekt působil co nejlépe. I proto se vybírá vždy takový typ, který bude vhodně doplňovat celkový ráz místnosti.

Výhodou je zde fakt, že není třeba řešit odolnost použitého materiálu vůči vnějším vlivům. Zde totiž nebudou vystaveny změnám teplot, větru či dešti. V naprosté většině případů také mají pouze dekorativní funkci, takže snadná údržba není potřebná, i když je rozhodně plus.

obkladkamen1

Ovšem otázkou je, zda je to skutečně dobrý nápad. Je třeba si uvědomit, že, podobně jako když použijeme tapetu, zabráníme zdem „dýchat“. To mimo jiné znamená, že se v nich bude držet vlhkost, která může později vést až ke vzniku plísní.

Samozřejmě zde hraje roli také to, na jak velkou části zdi ono obložení použijeme. Přesto je i zde dobrá opatrnost, a pokud si nejsme jisti, jaké následky by toto „uzavření“ zdi mohlo mít, je lepší se poradit s odborníkem. Ten zhodnotí podmínky, jako je například vlhkost vzduchu, ale i další, a řekne, zda je to vhodné či nikoliv.

Faktem však je, že takto se nad tímto problémem zamýšlí jen málokdo. A pak jsou překvapeni, když se dostaví následky. Ty totiž rozhodně nemusí být dobré.